ورق ژئو ممبران ورق ژئو ممبران .

ورق ژئو ممبران

بعضی از اشکال شیوه های مقاوم سازی سازه های بتنی


امروز شیوه های مختلفی برای مقاوم سازی و تقویت سازه های بتنی وجود داراست . هر یک از راه و روش های دارای مزایا ، معایب و محدودیت هایی می باشند . از جمله مهم ترین دست اندرکاران موثر در گزینش رویه تعمیر می توانایی به بعدها و محدودیت های ابعادی در رویه تعمیر ، محدودیت های معماری ، محدودیت ها افزایش باربری ، محدودیت های هنگامی ، محدودیت های سود برداری اشاره کرد .

بعضی
از اشکال شیوه های مقاوم سازی سازه های بتنی به شرح تحت می باشد :
استفاده
از الیاف FRP ژاکت
بتنی ژاکلت
فلزی افزایش
ابعاد عضو باربر افزایش
ظرفیت برابر بستر ( مقاوم سازی فونداسیون ) ارتقا
دیوارهای برشی افزایش
جوارح باربر و کاهش بار وارده به عضو باربر . . .
اضطراری به ذکر هست در پاره ای موردها ممکن می‌باشد عملیات مقاوم سازی به صورت هم‌زمان با فرآیند ترمیم و تعمیر انجام شود تا سازه جان دار مقدمه به موقعیت قابل منفعت برداری رسید و آنگاه گنجایش های آن ارتقاء داده شود .

 ورق ژئوممبران

مقاوم
سازی تیرهای بتنی جان دار با بکارگیری الیاف FRP
با توجه به این‌که الیاف FRP مقاومت کششی بسیار بالایی نسبت به ورقهای فولادی دارا‌هستند (در حدود 10 برابر)، استفاده از این الیاف برای تقویت خمشی و مقاوم سازی تیرهای بتنی مورد مناسبی می‌باشد .

با چسباندن صفحه های FRP به نصیب تحتانی تیر بتنی (بخشی که به کشش می افتد) که پایین نیروی خمشی قرار گرفته، مقاومت خمشی تیر به میزان قابل توجهی افزایش می یابد .

نتایج آزمایشات گوناگون نشان می دهد که رنج تیرهای بتنی تقویت شده با الیاف کربن یا این که شیشه CFRP و GFRP، بعد از آن از کنار گذاشتن خوردگی دوچندان بخش اعظم از مشقت تیرهای تقویت نشده آنگاه از کنار گذاشتن خوردگی می‌باشد که این مسئله در هنگام زمین لرزه دوچندان عمل آمد و موثر هست .

اتصال مصالح FRP به ناحیه کششی بتن به طوری که راستای الیاف آن در جهت طولی یک عضو خمشی باشد، سبب افزایش مقاومت خمشی آن عضو میگردد و در صورتی که راستای الیاف عمود بر محور طولی تیر یا مایل باشد (نقش رکابی فرنگی U شکل) موجب افزایش مقاومت برشی تیر میشود .

 

 

الیاف
FRP چیست ؟
فیبرهای پلیمری تقویت گردیده FRP یا همان Fiber Reinforced Polymer/Plastic ها را می‌توان برای ترمیم یا این که تقویت و بهسازی انواع سازه‌های بتنی با تصب بر روی سطح (دالها و تیرها، ستون‌ها، دیوارهای حمال، شناژها و فونداسیون) و در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری، ساختمان‌های صنعتی، تکیه‌گاه‌های ماشین‌الات و تاسیسات سنگین، سازه‌های آبی‌رنگ از قبیل سد، کانال، کالورت و غیره، پل‌های جاده‌ای و ریلی، مخازن و منابع آب و مایعات، سیلوها و برج‌های خنک‌کننده به کار موفقیت .

با پیشرفت‌های علم و فناوری، امروزه متخصص ها امر تولید وساز تلاش می‌کنند به تکنولوژی ایجاد مواد جدیدی دست یابند که علاوه بر انجام وظایف در نظر گرفته شده از جنبه‌های دیگر مؤثر بر تولید کننده نظیر وزن، مقاومت، راحتی کاربرد و طول عمر نیز برتری‌هایی داشته باشند . یکی از این مواد که دارنده مزیت‌های شمرده گردیده می باشند کامپوزیت‌های پلیمری می‌باشند . این مواد قابلیت به کار گیری به صورت‌های گوناگون و در قسمت‌های گوناگون بنا را دارند .

 

مطالب
:
۱
روش الیاف کربنی (FRP)
۲
خط مش الیاف پلیمری
۳
ورقه‌های اف‌آرپی
۴
تعمیر و تقویت اعضاء خمشی به وسیله FRP
۵
تاریخچه
۶
مقدمه
۷
ساختار مصالح FRP
۸
الیاف شیشه
۹
الیاف کربن
۱۰
الیاف آرامید
۱۱
مقاوم‌سازی سازه‌های بتن آرمه با مواد FRP
۱۲
ورقه‌های اف‌آرپی


راه الیاف کربنی (FRP) : عوامل بسیاری در طبیعت سبب ساز آسیب رساندن به سازه‌های بتنی و غیر بتنی میشود که می‌توان به کارداران محیطی چون آب، باد، خاک و آسیب‌هایی چون توفان، سیل، زمین لرزه و همینطور عامل ها میکانیکی و نیروگاهی و . . . هم یاد نمود که با ترقی تکنولوژی در ترمیم سازه‌های بتنی و استمرار این بستر فرآورده‌های ویژه‌ای جهت تجدید بنا این گونه آسیب‌ها ساخته شده می‌باشد . از این فرآورده‌ها می‌توان الیاف کربنی (FRP) را اسم موفقیت . ورق الیاف کربنی سبک، بافته گردیده از الیاف کربنی سبک میباشد که برای پایدار سازی به کار می‌رود، این جنس برای مواردی چون: جایگزین نمودن میلگردهای از در میان رفته، ارتقاء تاب و صورت پذیری ستونها، ارتقاء تحمل توشه در سازه‌ها، تغیر کاربری در سازه‌ها، پباده سازی جهت رفع عیوب، تاب در برابر تکانه‌های لرزشی و دوری از بروز خلل ها ناشی از زمین لرزه بکار می‌رود . کاربرد چند کاره برای برطرف کردن هر جور نیاز به مقاوم‌سازی، نرمش پذیری، ژئومتری سطح (تیرها، ستون‌ها، دودکشها، دیوارها و . . .) و چگالی تحت جهت افزایش کمینه وزن به سازه، افزاینده تاب خمشی و کششی، پایداری در برابر مواد شیمیایی و موقعیت محیطی، ارتقا توان باربری فارغ از فرسودگی از ویژگی‌های این جنس هستند .


برچسب: ورق ژئوممبران،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۸:۳۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)