ورق ژئو ممبران ورق ژئو ممبران .

ورق ژئو ممبران

برخی از کاستی‌های ژئوممبران HDPE

ورق ژئوممبران

انعطاف ­پذیری پایین که سبب به مشقت نصب می گردد .
HDPE یک عایق سفت است که ضریب ­انبساط­ حرارتی بالایی دارااست که سبب ساز به انبساط و تولید موج در دمای بالا و جمع­ شدن، محکم ­شدن و دشواری نصب در دمای زیر میگردد .
نیاز به مراقبت ویژه در برابر آسیب‌های مکانیکی در حین نصب دارااست چرا که هر خراشی قادر است بعداً مستعد ترک­ تنشی[3] شود .
به استدلال ساختار کریستالی که دارد مستعد ترک‌های­تنشی محیطی می باشد .
مقاومت­ سوراخ­ شدگی ژئوممبران HDPE کمتر از رقبای خویش میباشد .
ژئوممبران
LLDPE از انجا که ورق‌های ژئوممبران HDPE انعطاف­ پذیری ذیل داشتند، برای کاربردهایی که به انعطاف­ پذیری بالاتر نیاز بود، ورق‌های ژئوممبران LLDPE به بازار عرضه شدند . LLDPE قلیل بلورترین شکل پلی ­اتیلن می باشد که فارغ از استفاده از پلاستی ­سایزرهای[4] مهاجر یا این که دیگر افزودنی‌های قابل انعطاف ­کننده، انعطاف­ پذیری بالا و استعداد کمی برای شکست در ترک‌های تنشی دارااست و در مقایسه با ژئوممبران­ های HDPE مقاومت بالاتری در سوراخ­ شدگی از خویش نشان می دهد . محاسن مذکور برای ژئوممبران ­های VLDPE و LLDPE آن ها را برای کاربردهایی همچون روکش محل‌های دفن زباله و سایر تاسیساتی که نیاز به مقاومت ترک ­شدگی بالا دارا‌هستند و در جاهایی که احتمال فرونشست زمین وجود دارد، مخازن آب، دریاچه‌های مصنوعی و کانالها و استخرهای مربوط به فرایند فاضلاب مطلوب گردانیده هست . حتمی به ذکر می‌باشد که ژئوممبران LLDPE مقاومت متوسطی در برابر آب­ و ­هوا و اشعه ­فرابنفش دارد، به این ترتیب اضطراری است کاملاً تثبت یا دفن و پوشیده شود . مقاومت ژئوممبران‌های LLDPE و VLDPE در برابر مواد شیمیایی و UV نسبت به نوع HDPE کمتر هست و از طرف دیگر انعطاف‌پذیری آن به میزان ژئوممبران‌های PVC-P نمیباشد . LLDPE نسبت به اکسیداسیون حیاتی است که با تاثیرات کاتالیزوری یون‌های فلزی یک‌سری ظرفیتی در موقعیت شیمیایی فعال شتاب می گیرد . برای مثال یون‌های آهن +2 و +3 زیاد شایع ­اند اما موثرترین کاتالیست‌های اسیدی مربوط به یون‌های منگنز و مس است .

ژئوممبران‌های LLDPE با اشکال پلیمرهای پلی‌اتیلن ساخت می گردند که دامنه چگالی وسیعی را در برمی‌گیرند . به تیتر نمونه گرید با دانسیته بالا خاصیت مکانیکی مطلوب ساخت می کند که نزدیک به خاصیت HDPE و MDPE می باشد و گریدهای با چگالی تحت خاصیت نرمی و انعطاف‌پذیری به آن می دهند که نزدیک به VLDPE میباشد . استاندارد GRI GM-17 ملزومات مربوط به ژئوممبران LLDPE را معین می کند .

به ادله مقاومت شیمیایی ذیل LLDPE در مقایسه با HDPE و از طرفی انعطاف‌پذیری بالای LLDPE، کواکستروژن[5] سه لایه با به کارگیری از HDPE و LLDPE به طوری که لایه میانی ژئوممبران تولیدی از مال LLDPE و دولایه خارجی از فرآورده HDPE باشند رخ میگیرد .

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۲:۵۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)