ورق ژئو ممبران ورق ژئو ممبران .

ورق ژئو ممبران

مواد ژئوسنتیک

مواد ژئوسنتیک قضیه استفاده در زه کشی، و از جمله زه کش پایین پوشش شبکه ها می بایست دارای نفوذناپذیری قابل توجه بوده و به سهولت بتواند حجم آب محل ورود به سیستم را تخلیه کند و در عین حالا بتواند از سفر ذرات خاک همسایه و فرسایش آن پرهیز کند . با توجه به مطالبی که به آن ها اشاره شد، سیستم های فیلتر زه کش بایستی متشکل از یک سیستم ژئوکمپوزیت مرکب از یک یا دو لایه ژئوتکستایل (به تیتر فیلتر) و یک لایه قطور ژئوتکستایل درشت بافت یا ژئومت اصولا طرح و آنالیز مسائل زمین لغزه ها در پاره ای از مرزوبوم ها حائز اهمیت هست . چرا که فساد ها و تلفات ناشی از آن در بساری از مورد ها قابل دقت می باشد . در مرز و بوم هایی چون ایران، ژاپن، مکزیک، یوگسلاوی، نروژ، سوئیس، ایتالیا، ارزیابی و اسلواکی و شیلی ضرر و زیان ناشی از زمین لغزه ها تقریبا به طور دایمی و هر ساله می باشد . مثلا در ژاپن سالیانه حدود 2000 گسیختگی ناشی از زمین لغزه ها صرفا در خاکریزه های مسیر خطوط راه و روش آهن این سرزمین اتفاق می افتد .

ورق ژئوممبران

همینطور در مسافت سالیان 1961 تا 1962 بیش از 9000 زمین لغزه در ارزیابی و اسلواکی واقعه افتاده می‌باشد . در کشور‌ایران هم این موضوع به طور دایمی و هر ساله در نقاط متعدد آن حادثه می افتد و امنیت بنا های متعدد آن اتفاق می افتد و امنیت سازه های گوناگون در زیر دست خود و جان ساکنین آن را به خطر می اندازد . مثال بارز این زمین لغزه ها در زمین لرزه منجیل و رودبار می باشد که در اثر فعال شدن آن ها دهکده ای در زیر 30 متر خاک مدفون شوید . در کشور های پیشرفته، خطر زمین لغزه ها پهنه بندی شده اند و در برخی از مرزوبوم ها به محض فعال شدن یکی از آنها، سیستم های الکترونیکی وقوع و محل آن را دقیقا نشان می دهد . به وسیله پهنه بندی خطر زمین لغزه ها به راحتی می بضاعت و توان اخذ که هر شیب چه وضعیتی می‌باشد و در صورت نیاز می توانایی آن را بوسیله یک عدد یا ترکیبی از راه و روش های استوار کننده، استوار کرد . یکی از روش های پایدار سازی شیبهای ارگانیک به کار گیری از ژئوتکستایل در مرحله شیب می‌باشد این خط مش یک عدد از روش هایی است که تا به حال کمتر به وسیله محققین مورد پژوهش قرار گرفته میباشد و جا دارااست که در موضوع تحقیقات پهناور تری به فعالیت آید . ژئوتکستایل نیز که از الیاف مصنوعی ساخته می شود برای اولین توشه در میهن هلند گسترش یافته میباشد . به طور کلی این کار از سال 1953 پس از وقوع سیل مخربی که در فوریه 1953، 150000 هکتار از زمین ها نصیب جنوب غربی هلند را فرا گرفت، شروع شوید . در اثر وقوع این سیل حدود 2000 نفر کشته شدند و 72000 نفر ضرر دیدند . این قضیه موجب شد تا مهندسین عمران به کاربردن مصالح نو را مورد تحلیل قرار دهند که در در بین این مصالح جدید، فابریک های تصنعی و مصنوعی ساخته شده از الیاف مصنوعی وجود داشت . این مدل بافته ها علاوه بر اینکه مقاومت اصطکاکی سازه خاکی را افزایش می دهد نفوذ پذیری رضایت گزیده داشته و هیچ دسته ممانعتی در برابر حرکت آب در درون خاک ندارد . همینطور در محل هایی که نمی توان از مصالح مطلوب ساختمانی محکم، جامد و وزین به کارگیری نمود، بکاربردن تولیداتی از الیاف تصنعی سبک وزن می تواند شیوه حل بیشتری از مسائل گردد . از طرفی سهولت اجرای این فابریک ها و بها مطلوب آن ها نسبت به سایر رویه ها و کاربرد در کمترین مدت سبب گردیده که همه توجه ها به این سمت معطوف شده و تحقیقاتی در این مورد به وسیله افراد متفاوت انجام شود . با اعتنا به خصوصیات مختلفی که این فابریک های تصنعی دارن، از قبیل: قابلیت و امکان زه کشی، مقاومت کششی زیاد، لایه جداکننده، عدم قابلیت و امکان تجزیه شیمیایی، انعطاف پذیری، اقتصادی بودن، وزن قلیل و . . . کاربرد وسیعی را در مهندسی عمران پیدا کرده می باشد . کرنر(Koerner) در سال 1984 روشی ارائه کرد که در این رویه از ژئوتکستایل به تیتر یک شبکه دارای اسلحه مقاوم در برابر کشش به کارگیری می کرد . وی توسط این لایه، شیب را به طور کامل پوشش می اعطا کرد و در نقاطی از شیب، به وسیله مهارهای فولادی قطعه لغزنده را به مرحله زیرین سفت می نمود و به این شیوه مقاومت برشی خاک را افزایش می اعطا کرد . در سال های آنگاه از او افراد دیگری از ژئوتکستایل به عنوان یک لایه غربال و زهکش کننده استعمال کردند . در این طریقه با تولید کانال هایی در روی شیب و قرار دادن ژئوتکستایل، دور مصالح دانه ای، خروج آب سطحی از شیب را سریعتر می کردند .

یک عدد دیگر از مورد ها به کارگیری از ژئوتکستایل ها، مسلح نمودن خاکریز هاست . با بکار بردن لایه های ژئوتکستایل در خاکریز می بضاعت حجم مصرفی مصالح خاکی را کاهش داده و خاکریز را در مقابل همگی بار های اعمالی مسلح کرد . همینطور می بضاعت و توان دیواری با شیب دلخواه تا 90 سکو ایجاد کرد . این دیوار ها انعطاف پذیر بوده و در مقابل لغزش دورانی ضریب اطمینان بالایی خواهند داشت . از خاکریزه های دارای اسلحه می توان در جلوگیری از رانش زمین، دیوار های حایل وزنی که به نحوی محدودیت سپس دارند، در ریزش گیر ها، در بستر جاده و . . . به کار گیری کرد .


برچسب: ورق ژئوممبران،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۵:۴۴ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)