ورق ژئو ممبران ورق ژئو ممبران .

ورق ژئو ممبران

محصولات ژئوسنتتیک

جی سی ال GCL یکی دیگر از محصولات ژئوسنتتیک میباشد که در واقع نوعی عایق بنتونیتی محسوب میشود . جی سی ال از یک لایه بنتونیت که معمولاً توسط دو لایه ژئوتکستایل که در اطرافش قرار داده شده میباشد تشکیل می‌گردد . لایه بنتونیت موجود در جی سی ال پس از تماس با آب، به شدت متورم گردیده و نفوذپذیری سطح را به مقدار مضاعف کمی می‌رساند . لایه‌های GCL به وسیله سیستم مکانیکی نیدل پانچ (Needle Punching machine) به یکدیگر متصل می شوند . لایه‌های نازک رس بنتونیتی از نحوه سوزن‌کاری، کوک‌زنی و یا این که استعمال از مواد چسباننده (صمغی) در در بین دو لایه ژئوتکستایل قرار گرفته هست .
جی سی ال یا این که آستر رسی در حقیقت لایه‌های آب‌بند هیدرولیکی در پیش‌رو حرکت سیالات هست .

ورق ژئوممبران

جی
سی ال
مزایا
و ویژگی‌های جی سی ال جی سی ال از یک هسته یکنواخت از رس بنتونیت سدیمی به تیتر لایه نفوذناپذیر نسبت به آب، تشکیل شده میباشد . وقتی که بنتونیت در تماس با آب قرار می‌گیرد، متورم شده و به لایه رسی با نفوذپذیری کم تبدیل می گردد و به چهره یک حفاظ هیدرولیکی تعدادی لایه فشرده در پیش‌روی جریان آب کار می‌کند .
ازآنجا که ورقه‌های جی سی ال را می‌توان با همپوشانی روی نیز قرار داد، نصب آن ها راحت میباشد . با وجود این در هنگام پباده سازی می بایست اعتنا ویژه‌ای نیز به پایداری شیب مبذول داشت .

از
ویژگی ها و مزایای پوشش GCL می‌توان موردها زیر را برشمرد:
خاصیت
خود جوشی (Self Sealing) خواص
خویش ترمیمی(Self Healing) چسبندگی
مطلوب به پوشش بتنی هزینه
قابل توجیه زمان
نصب و بهره‌برداری مناسب امکان
اجرا در شیب‌های تند به خاطر وجود تحمل نیروی برشی کاربرد
جی سی ال پوشش
آخرین محل‌های دفن پسماند یا خاک‌های آلوده و کثیف (لندفیل‌ها) لایه
حافظ ژئوممبران ایجاد
غشاهای نفوذ ناپذیر در برابر بخار و گاز لایه
پوشش کف ثانویه استعمال
در کف و دیواره سدها، کانال‌ها و مخازن ذخیره آب لایه‌های
ناتراوای جاذب آلودگی عایق
ثانویه برای مخازن سوخت و ذخیره مواد نفتی پرده‌های
آب بند


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۸:۰۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

کاربردهای ورق ژئوممبران

ورق ژئوممبران

در صورتی‌که چه ورق ژئوممبران عمده برای عایق‌بندی استخر ذخیره آب به کار گیری می‌شود، اما این مال کاربردهای زیادی در صنعت، کشاورزی و دامپروری دارد .
از آن پاراگراف می‌توان مورد ها تحت را بر شمرد:
پوشش
استخرهای خاکی جهت ذخیره آب (مصارف کشاورزی، طیور و دامپروری) پوشش
آب‌انبارها و مخازن رمز بسته (مخازن ذخیره آب شرب روستایی، آب‌انبار مرغذاری و امثال آن‌ها) عایق‌بندی
دوباره استخرهای سیمانی و بتنی توسط ژئوممبران به منظور کاهش نفوذپذیری و افزایش راندمان بهره‌برداری پوشش
دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی عایق‌بندی
استخرهای رویش ماهی، میگو و سایر آبزیان پوشش
مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی (مانند استخرهای لیچینگ معادن، مخازن ذخیره روغن صنعتی) پوشش‌دهی
کانال‌های انتقال آب، فاضلاب و زه آب

ورق  ژئوممبران


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۳۲:۴۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

استخرهای ذخیر آب با پوشش ورق ژئوممبران

استخر خاکی بخشی از مرسوم‌ترین استخر ذخیره آب است . از این گونه استخر برای جمع‌آوری حقابه چاه، قنات و چشمه یا رودخانه و نیز ذخیره آب‌های حاصل از بارندگی در فصل پاییز و فصل زمستان به جهت به کار گیری در فصل آب پاشی برای انجام عملیات‌های آب پاشی زیر فشار (قطره‌ای و بارانی و …) استفاده می گردد .

ورق ژئوممبران


در پیشین برای عایق کردن این جور استخرها از روش‌های متداولی مانند کاه‌گل نمودن کف و دیوارها، سیمان، سنگ و سیمان، دوغاب، خشت و روش‌های متفاوت دیگر جهت خودداری از نفوذ آب به زمین و هدر رفت آب به کار گیری گردیده می باشد .
ولی این پوشش‌ها فقط میزان پاره ای از هدر رفت آب دوری مینمایند و همینطور برخی از این پوشش‌ها (سنگ، بتن، سیمان) هزینه دوچندان بالایی برای کشاورز و یا… هم داراست . و این پوشش‌ها به تعمیر و مراقبت زیادی احتیاج دارااست و زیر وضعیت سخت محیطی در گیر خسارت‌های ضرر و زیان آوری میگردند .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۵۵:۵۹ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

تولید ژئوممبران‌ها

تولید ژئوممبران‌ها با به کار گیری از مواد پلیمری مثل پلی اتیلن و پی او سی انجام پذیرش می‌کند . به کارگیری از ژئوممبران پلی اتیلن مرسوم‌تر نسبت به دسته PVC آن می باشد . پلی اتیلن پلیمری می باشد که از پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن به دست می‌آید، چرخه ایجاد این فرآورده ار سال 1930 میلادی و در شرایط فشار و دمای دوچندان بالا ابتدا گردید .
در میانه سال 1950 روشهای تولید در دماها و فشارهای ذیل تر ارائه گردید که باعث به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر، مقاومت مکانیکی برتر و تعداد زنجیرهای پلیمری بخش اعظم شد این مصنوع بعد ها به عنوان پلی اتیلن سنگین وزن (HDPE مخفف high density polyethylen) خوانده شد که نسبت به پلی اتیلن سبک و از نفوذناپذیری و مقاومت شیمیایی بیشتری برخوردار بود .

ورق ژئوممبران

رویکرد
های ایجاد ژئوممبران در ساخت ژئوممبران ها در کارخانه‌ها در بخش اعظم مواقع از یکی از فرآیندهای: روزن‌رانی (Extrusion)، غلتک‌زنی و پخش اندود (Spread coating) استفاده می شود .

ایجاد ژئوممبران در مراحل روزن‌رانی روشی میباشد که در آن پلیمر مذاب به چهره ورقه‌های غیر دارای اسلحه بیرون می شود و بلافاصله پس از خروج، هنگامی که کاغذ ژئوممبران هنوز گرم است، از طرز غلتک‌زنی به یک لایه الیافی متصل و یک دست تبدیل می گردد .

ایجاد
ژئوممبران
با روش دمیدن هوا ایجاد ژئوممبران
با خط مش دمیدن هوا غلتک‌زنی دومی خط مش متداول در ساخت ژئوممبران میباشد . در این شیوه با عبور یک لایه پلیمری داغ از در فی مابین غلتک های گرم، ورق ژئوممبران ساخت می شود .
ژئوممبران‌ها در این روند در رول‌هایی به عرض 1/5 تا 10 متر تولید می گردند . رول‌های باریک ژئوممبران برای اتصال به یکدیگر و ایجاد ژئوممبران‌های عریض به کارخانه‌های دیگری انتقال مییابند . این ورقه‌ها را می‌توان به هر شکل که مورد نیاز میباشد پباده سازی کرده ساخت نمود و محدودیت اندازه آن ها صرفاً تابع موقعیت حمل و نقل می باشد . ورقه‌ها پس از ساخت بسته بندی گردیده و برای نصب به محل پروژه انتقال می‌یابند .

سرد
کردن
و لوله کردن ورق ژئوممبران سرد کردن
و لوله کردن ورقه‌های ژئوممبران اما در ساخت ژئوممبران عریض، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، نورد ورق دوچندان اصلی می باشد . در صورتیکه دستگاه‌های نورد و تولید ژئوممبران کیفیت قابل قبولی نداشته باشند و اصول ذی‌ربط رعایت نشود، ورقه‌های عریض ایجاد شده از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهند بود . در این چهره ضخامت ورق‌ها در راستای پهنا یکسان نبوده و متغیر است .


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۳:۲۵ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

مواد ژئوسنتیک

مواد ژئوسنتیک قضیه استفاده در زه کشی، و از جمله زه کش پایین پوشش شبکه ها می بایست دارای نفوذناپذیری قابل توجه بوده و به سهولت بتواند حجم آب محل ورود به سیستم را تخلیه کند و در عین حالا بتواند از سفر ذرات خاک همسایه و فرسایش آن پرهیز کند . با توجه به مطالبی که به آن ها اشاره شد، سیستم های فیلتر زه کش بایستی متشکل از یک سیستم ژئوکمپوزیت مرکب از یک یا دو لایه ژئوتکستایل (به تیتر فیلتر) و یک لایه قطور ژئوتکستایل درشت بافت یا ژئومت اصولا طرح و آنالیز مسائل زمین لغزه ها در پاره ای از مرزوبوم ها حائز اهمیت هست . چرا که فساد ها و تلفات ناشی از آن در بساری از مورد ها قابل دقت می باشد . در مرز و بوم هایی چون ایران، ژاپن، مکزیک، یوگسلاوی، نروژ، سوئیس، ایتالیا، ارزیابی و اسلواکی و شیلی ضرر و زیان ناشی از زمین لغزه ها تقریبا به طور دایمی و هر ساله می باشد . مثلا در ژاپن سالیانه حدود 2000 گسیختگی ناشی از زمین لغزه ها صرفا در خاکریزه های مسیر خطوط راه و روش آهن این سرزمین اتفاق می افتد .

ورق ژئوممبران

همینطور در مسافت سالیان 1961 تا 1962 بیش از 9000 زمین لغزه در ارزیابی و اسلواکی واقعه افتاده می‌باشد . در کشور‌ایران هم این موضوع به طور دایمی و هر ساله در نقاط متعدد آن حادثه می افتد و امنیت بنا های متعدد آن اتفاق می افتد و امنیت سازه های گوناگون در زیر دست خود و جان ساکنین آن را به خطر می اندازد . مثال بارز این زمین لغزه ها در زمین لرزه منجیل و رودبار می باشد که در اثر فعال شدن آن ها دهکده ای در زیر 30 متر خاک مدفون شوید . در کشور های پیشرفته، خطر زمین لغزه ها پهنه بندی شده اند و در برخی از مرزوبوم ها به محض فعال شدن یکی از آنها، سیستم های الکترونیکی وقوع و محل آن را دقیقا نشان می دهد . به وسیله پهنه بندی خطر زمین لغزه ها به راحتی می بضاعت و توان اخذ که هر شیب چه وضعیتی می‌باشد و در صورت نیاز می توانایی آن را بوسیله یک عدد یا ترکیبی از راه و روش های استوار کننده، استوار کرد . یکی از روش های پایدار سازی شیبهای ارگانیک به کار گیری از ژئوتکستایل در مرحله شیب می‌باشد این خط مش یک عدد از روش هایی است که تا به حال کمتر به وسیله محققین مورد پژوهش قرار گرفته میباشد و جا دارااست که در موضوع تحقیقات پهناور تری به فعالیت آید . ژئوتکستایل نیز که از الیاف مصنوعی ساخته می شود برای اولین توشه در میهن هلند گسترش یافته میباشد . به طور کلی این کار از سال 1953 پس از وقوع سیل مخربی که در فوریه 1953، 150000 هکتار از زمین ها نصیب جنوب غربی هلند را فرا گرفت، شروع شوید . در اثر وقوع این سیل حدود 2000 نفر کشته شدند و 72000 نفر ضرر دیدند . این قضیه موجب شد تا مهندسین عمران به کاربردن مصالح نو را مورد تحلیل قرار دهند که در در بین این مصالح جدید، فابریک های تصنعی و مصنوعی ساخته شده از الیاف مصنوعی وجود داشت . این مدل بافته ها علاوه بر اینکه مقاومت اصطکاکی سازه خاکی را افزایش می دهد نفوذ پذیری رضایت گزیده داشته و هیچ دسته ممانعتی در برابر حرکت آب در درون خاک ندارد . همینطور در محل هایی که نمی توان از مصالح مطلوب ساختمانی محکم، جامد و وزین به کارگیری نمود، بکاربردن تولیداتی از الیاف تصنعی سبک وزن می تواند شیوه حل بیشتری از مسائل گردد . از طرفی سهولت اجرای این فابریک ها و بها مطلوب آن ها نسبت به سایر رویه ها و کاربرد در کمترین مدت سبب گردیده که همه توجه ها به این سمت معطوف شده و تحقیقاتی در این مورد به وسیله افراد متفاوت انجام شود . با اعتنا به خصوصیات مختلفی که این فابریک های تصنعی دارن، از قبیل: قابلیت و امکان زه کشی، مقاومت کششی زیاد، لایه جداکننده، عدم قابلیت و امکان تجزیه شیمیایی، انعطاف پذیری، اقتصادی بودن، وزن قلیل و . . . کاربرد وسیعی را در مهندسی عمران پیدا کرده می باشد . کرنر(Koerner) در سال 1984 روشی ارائه کرد که در این رویه از ژئوتکستایل به تیتر یک شبکه دارای اسلحه مقاوم در برابر کشش به کارگیری می کرد . وی توسط این لایه، شیب را به طور کامل پوشش می اعطا کرد و در نقاطی از شیب، به وسیله مهارهای فولادی قطعه لغزنده را به مرحله زیرین سفت می نمود و به این شیوه مقاومت برشی خاک را افزایش می اعطا کرد . در سال های آنگاه از او افراد دیگری از ژئوتکستایل به عنوان یک لایه غربال و زهکش کننده استعمال کردند . در این طریقه با تولید کانال هایی در روی شیب و قرار دادن ژئوتکستایل، دور مصالح دانه ای، خروج آب سطحی از شیب را سریعتر می کردند .

یک عدد دیگر از مورد ها به کارگیری از ژئوتکستایل ها، مسلح نمودن خاکریز هاست . با بکار بردن لایه های ژئوتکستایل در خاکریز می بضاعت حجم مصرفی مصالح خاکی را کاهش داده و خاکریز را در مقابل همگی بار های اعمالی مسلح کرد . همینطور می بضاعت و توان دیواری با شیب دلخواه تا 90 سکو ایجاد کرد . این دیوار ها انعطاف پذیر بوده و در مقابل لغزش دورانی ضریب اطمینان بالایی خواهند داشت . از خاکریزه های دارای اسلحه می توان در جلوگیری از رانش زمین، دیوار های حایل وزنی که به نحوی محدودیت سپس دارند، در ریزش گیر ها، در بستر جاده و . . . به کار گیری کرد .


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۲۵:۴۴ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

کاربردهای ژئوممبران

کاربردهای
ژئوممبران استعمال
درمخازن آب به خواسته جلوگیری از هرز رفتن و آلوده و کثیف شدن مخازن به کار گیری
در مخازن پساب به مراد پرهیز از آلودگی محیط و آبهای زیر زمینی ایزولاسـیون
سـازه هـای بتنـی زیـر زمینـی جهت محافظـت در برابـر رطوبت و مـواد خورنده پوشـش
دهـی پـی سـاختمان هـای مرتفـع جهـت جلوگیـری از نفـوذ آب در فوندانسـیون سـاختمان پوشش
دهی لاگون های تصفیه فاضاب های شهری و پساب های صنعتی به کارگیری
جهت ساخت پوشش غیر قابل نفوذ در محل های دفن بهداشتی زباله به کار گیری
به تیتر عایق دراستخر های مراقبت آب به کارگیری
به عنوان عایق در دریاچه های مصنوعی پوشش
دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی پوشش

ورق ژئوممبران
دهی حوضچه های رشد ماهی و میگو پوشش
دهی مخازن ذخیره مواد شیمیایی پوشش
دهی تونل های عبور و مرور وسایل نقلیه و مترو پوشش
دهی شبکه های انتقال آب و فاضلاب به کارگیری
در بستر سازی جاده ها و خطوط ریلی استعمال
در محل هایی که نیاز به ایزولاسیون دارد استعمال
در پروسه لیچینگ مواد معدنی پوشش
دهی کف و دیواره مخازن سوخت پوشش
دهی حوضچه های تبخیر ورق
های ژئوممبران شـرکت جوانـه پـوش پارسـه در راسـتای بـرآورده کـردن نیازهـای بخش کشـاورزی و صنعتـی کشـوربا داشـتن سـابقه طولانـی در قضیه تولیـد محصول ها نوین پلیمری در شـهرک صنعتی شـیراز کار دارااست . یکی از محصولات تولیدی شـرکت، ورق هـای ژئوممبـران پلـی اتیلنی می باشـد .
ژئوممبـران هـا، یکـی از بزرگتریـن گـروه هـا از خانـواده مـواد ژئوسـنتتیک هسـتند کـه طـی دو دهـه اخیـر بـه موثرتریـن و شـناخته شـده تریـن مـواد جهت عایـق هـای مهندسـی و صنعتـی تبدیـل شـده انـد .

ایـن محصـول در شـرکت جوانـه پـوش پارسـه براسـاس برتریـن ماشـین آلات مـدرن وبسـیار دقیـق بـا تکنولـوژی روز دنیـا تولیـد شـده اسـت . ژئوممبران پلـی اتیلنـی مقاومـت شـیمیائی خوبـی در مقابـل مـواد اسـیدی و قلیایـی دارد، همچنیـن بـا افـزودن مقـاوم کننـده هـا مـی تـوان مقاومـت آن را در مقابـل UV خورشـید و اکسـید کننـده هـای محیـط افزایـش اعطا کرد . انعطـاف خیر چنـدان فراوان البته بـرای عایـق بنـدی در سـطوح وسـیع قابـل قبولـی داراست . مـوارد فـوق باعـث شـده اسـت ژئوممبـران پلـی اتیلنـی شـناخته شـده تریـن نـوع ژئوممبـران بـوده و بـا در نظـر گرفتـن مسـائل فنـی و اقتصـادی در بسـیاری از کاربردهـا نظیـر احـداث حوضچـه هـای حفظ فاضلاب، لندفیـل ها، و مخازن ثانویه مـواد هیدروکربنی انتخـاب بهینـه محسـوب شـود .

مزایای
ژئوممبران نسبت به سایر محصولات


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۱:۰۷ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

کاربرد ترکیب ژئوممبران و ژئو تکستیایل در ایزولاسیون مخازن بتنی

استخرهای خاکبرداری گردیده و دریاچه های مصنوعی کوچک که با ژئو ممبران ساخته می شوند دارای مزایایی زیرا بستری بهداشتی وعاری از دست اندرکاران بیماری زا برای آبزیان , حفظ کیفیت و زلالی آب , کاهش هزینه های هوادهی وتغذیه , شستشوی سهل و سهل و آسان , عدم چسبندگی جلبک و خزه به جداره می باشد ازاینرو می بضاعت و توان در جوضچه های پرورش ماهی به کار گیری کرد و برای احداث کانال انتقال آب با توجه به عدم جایگزینی خاکهای گچی ,آهکی و نمکی محل, جلوگیری از هدر رفتن و نشتی آب , سرعت در نصب و پایین بودن هزینه های احداث , ممانعت از رویش نی و علفهای هرز استعمال می شود .

ژئوگریدها: بر پایه پلی اتیلن و پلی استر بوده ودر ضخامت , سایزو ابعاد متفاوت به چهره شبکه های 3 بعدی تولید و ارائه می گردند از کاربرد کلیدی آن در تحکیم بسترهای خاکی بویژه در دیوارهای حائل و کوله پلها می باشد .
دارای قابلیت های 1- اجرا (Geosynthetic Soil Wall) دیوارهای حائل که با ژئوگرید ساخته می شود با گونه های خاکهای موجود 2-رنگ پذیری درساختاردیوار 3- اجرا درزاوایا و قوسهای اضطراری 4- اجرا در شرای
جوی
نامساعد 5-نصب سیستم زهکشی در ساختار دیوار حائل 6- انعطاف پذیری جهت مقاومت در برابر تنشهای محیطی می باشد و امروزه این دیوارها جایگزینی مناسب برای گابیون , دیوار بتنی وزنی , خاک دارای سلاح تسمه ای می باشد
کاربرد
ترکیب ژئوممبران و ژئو تکستیایل در ایزولاسیون مخازن بتنی

ورق ژئوممبران

روش اجرای ژئوگرید ها کاربرد ترکیب ژئوممبران و ژئو تکستیایل در ایزولاسیون مخازن بتنی
طریق
اجرای ژئو گرید ها


ژئو نت ها : لایه های شبکه ای بر پایه پلی اتیلن می باشند که به مراد کنترل میزان نفوذ آب وسیالات در لاگون ها و سطوحی که از عشا ژئوممبران به کار گیری گردیده وهدایت آنان به سوی انبارکهای طراحی شده مورد به کارگیری قرار می گیرد .

ژئو
نت
ورقهای : Anchor Knob Sheet (AKS) بالاترین Hexane برپایه مواد پلیمری ازجنس مقام پلی اتیلن به رخ ورقهای تقویت شونده با زوائد درگیرشونده از یک طرف به طول 1 تا 1,5 1,5 و ابعاد گوناگون تولید می شوند در هر مترمربع ورق حدود to 5 mm سانتیمتر و با ضخامت 1240 زائده وجود داراست به شکلی کاملاً با بتن درگیر شوند و کاربردهای با اهمیت این ورقها در ایزولاسیون کانالهای انتقال مواد شیمیایی , آببندی مخازن نگهداری آب و سایر سیالات شیمیایی ,ایزولاسیون خارجی مخازن شیمیایی به منظورمحافظت از نفوذ آب و رطوبت به داخل مخزن و با توجه به استحکام مکانیکی , مقاومت شیمیایی و عمر طولانی سبب به کاربرد این ورقها در محیطهای شیمیایی خورنده گردیده هست .


ورقهای Anchor Knob Sheet - بتن پلاست
مورد ها
کاربرد ورقهای Anchor Knob Sheet
-1
ایزولاسیون سطوح داخلی لوله های بتنی فاضلاب و تونلهای انتقال آب
-2
ایزولاسیون مخازن بتنی ذخیره آب و مواد نفتی و شیمیایی و پسابها
-3
ایزولاسیون منهولها و سپتیک تانکها در بعد ها گوناگون
-4
پوشش سطح ها بتنی اجرا گردیده بوسیله چسباتدن ورق با گروت منحصربه‌فرد به آنها
مزایای
به کار گیری Anchor Knob Sheet
-1
امکان ایجاد و قرار گیری در قالب بتن ریزی شده
-2
در گیری کامل ورق با بتن با دقت به شکل و تعداد زائده ها
-3
کاهش مقطع تولید با توجه به همزمانی قرارگیری ورق در بتن و عملیات بتن ریزی
-4
عدم نیاز به انکراژ ورق به بتن و حذف هزینه های مربوطه
. غشا آببند بنتونیتی (GCL) از ترکیب تعدادی لایه ژئوتکستایل با بنتونیت بدست می آید کاربرد برای ایجاد سطح ها آببند و ایزولاسیون دیواره مسیرهای زیرزمینی چون مترو استفاده می شود .


ژئو کامپوزیتها - بتن پلاست

 


سایر
ژئو کامپوزیتها
کاربرد
ژئوتکستایلها
کاربرد
ژئوتکستایل در انقطاع سازی لایه های خاک کاربرد
ژئوتکستایل درتسلیح خاک تسلیح
دیوارهای حایل بوسیله ژئوتکستایلها پایداری
شیروانیهای خاکی بوسیله ژئوتکستایل تسلیح
جاده ها بوسیله ژئوتکستایل افزایش
شیب مجاز شیروانیها پایداری
سواحل خاکی بوسیله ژئوتکستایل کاربرد
ژئوتکستایل به تیتر فیلتر کاربرد
به عنوان قالب انعطاف پذیر کاربرد
ژئوتکستایلها به عنوان زهکش مزایای
استفاده از ژئو تکستایل :
تداوم
دوچندان در خاک عدم تجزیه پذیری افزایش
عمر سیستمهای طراحی شده کاهش
هزینه های مصالح مصرفی در زمان ساخت کاهش
هزینه های تعمیر و نگهداری کاربرد
ژئوممبرانها
کاربرد
ژئوممبران درسیستم آبرسانی و مخازن آب آشامیدنی ، صنعتی و رشد آبزیان کاربرد
ژئوممبران در چالهایو سایتهای دفن آشغال شهری و صنعتی برای محافظت محیط زیست کاربرد
ژئوممبران درسیستم عده آوری و تصفیه فاضلاب و پساب پوشش
برای مخازن شیمیایی و پسابهای رادیواکتیو پوشش
ثانویه مخزنهای زیر زمینی و مدفون نفتی پوشش
دریاچه های مصنوعی , صنعتی و آبنماهای تزئینی پوشش
برای دریاچه هاو بستر استحصال نمک و مواد معدنی ایزولاسیون
دیوارهای قائم پوشش
برای کانالهای انتقال آب و پساب ایزولاسیون
ولاینینگ تونلها کاربرد
ژئوممبران درکنترل خاکهای تورم پذیر کاربرد
ژئوممبران درجلوگیری ازنفوذ گازها کاربرد
ژئوممبران درپوشش سطح مخازن آب سدهای
غشایی شناور تولید تیوب سدهای لاستیکی پوشش
سرریز اضطراری سدها به کار گیری
جهت پره آببند سدهای خاکی جهت کنترل نشت ایزولاسیون
سدهای خاکی و سنگ ریزه ای و مصالح بنایی ایزولاسیون
سدهای بتنی یا بتن غلتکی ایزولاسیون
سدهای موقت جهت کنترل نشت سرپوش
شناور جهت کنترل نشت در مخازن و همچنین جلوگیری از آلودگی آنها مانع
تکثیر گازهایی چون رادون و هیدروکربناتها در زیر ساختمانها کنترل
خاکهای تورم پذیر و مستعد یخ زدگی جلوگیری
ازآبهای جاری با فاضلاب و عدم فیلتراسیون آب در بخشها حساس در
زیر بزرگراهها جهت جلوگیری از آلودگی بوسیله نمکها و مهار ریزش مواد بنا
نگهاری موقت مایعات لایه
آببند در زیر لایه آسفالت اصلاح
نشتی مخازن جان دار روی زمین قالبهای انعطاف پذیر در جایی که اتلاف مصالح مجاز نمی باشد .


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۷:۵۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

زیرسازی جاده ژئوتکستایل


۲)
زیرسازی جاده ژئوتکستایل در این کاربرد با توجه به وضعیت محل در یک یا یکسری نقش حساس به کار می رود در جداسازی Subgrade و مواد سنگی و دانه ای واقع می گردد، ژئوتکستایل آب، چه جریان پایین فشار در اثر نیروهای دینامیکی و چه جریان ثابت را از خود عبور داده و از ورود خاک نرم به درون لایه سنگی پی (Aggregate) و لایه های زهکش پرهیز می کند؛ در نقش مستحکم سازی، موجب استحکام مواد قابل انعطاف Subgrade (خصوص CBR۳<) می گردد و اندازه CBR را تا حد مطلوبی ارتقا می دهد و با توزیع فشار حیطه ای و موضعی از فرو رفتن مواد سنگی و دانه ای پی به باطن Subgrade قابل انعطاف و مرطوب جلوگیری می کند؛ و هم نقش زهکشی در جاده را بهبود می بخشد .

۳)
روکش جاده منشاء اساسی تخریب در فرش جاده تزریق آب ناخواسته به باطن ساختار از شیوه کنار گذاشتن مو جود در مرحله فرش می‌باشد . هنگام تولید یا تجدید فرش بزرگراه، جاده، باند فرودگاه محلهای پارکنیگ الحاق پارچه فی مابین اندود اتصال (tack coat) و لایه نو آسفالت یک سد رطوبت مؤثری را ایجاد کرده و زیر پی را در مقابل نفوذ آب سطحی حمایت می نماید .

ورق ژئوممبران

در این کاربرد، ژئوتکستایل دارای دو مکانیزم برای بهبود کارایی روکش می باشد . اول اینکه، به تیتر لایه میانی با جذب تنش و فشار، از انتشار کنار گذاشتن خوردگی بازتابی (Reflective) از روکش قدیمی به روکش جدید خودداری کرده و یا این که به تعویق می اندازد و دوم، به تیتر لایه ضد رطوبت از ورود نزولات آسمانی و مایعات سطحی از راه کنار گذاشتن های آسفالت به داخل لایه زیرین و مرطوب سازی Subgrade و متعاقب آن، از گسیختگی و ضعف Subgrade خودداری می کند .

روشی که اکثر وقت ها برای نوسازی (مرمت) جاده کنار گذاشتن خورده و گسیخته به کار می رود، روکش AC می باشد این عمل موقتاً کنار گذاشتن ها را می پوشاند و بعد از آن از این که روکش جایگزین شد، هر جنبش جانبی یا این که طولی جاده موجب نشر کنار گذاشتن های روکش قبلی به روکش تازه می‌شود و کنار گذاشتن های بازتابی رخ می دهد . این حرکت موجب ورقه و ریش شدن و بریدگی در ارتفاع کنار گذاشتن های بازتابی گشته و راهی برای نفوذ آبهای سطحی به لایه پی و Subgrade می‌گردد .

در زیر روکش نو AC، ژئوتکستایل می تواند برای دفع فشارهای وارده ناشی از حرکت روکش قبلی، استحکام کششی ایجاد نماید . ژئوتکستایل به عنوان لایه میانی در دفع فشار ناشی از کنار گذاشتن های افقی و عمودی کار می نماید .

ورق
ژئوتکستایل
آغشته سازی ژئوتکستایل با قیر و آسفالت، یک لایه غیر قابل نفوذ را نسبت به آبهای سطحی به وجود می آورد . به حافظه سنخیت و قرابت الیاف پلیمری با مواد نفتی، جذب قیر و مواد اتصال Tack coat به لایه ژئوتکستایل به خیر و خوبی و نیکی صورت می گیرد .

۴)
زیرسازی خط آهن ژئوتکستایل در این کاربرد موجب ثبت خط آهن می گردد و با توجه به شرایط محل، یک یا این که یک سری نقش مهم را ایفا میکند: حفظ هندسه بستر خط آهن برای همت مؤثر ریل، با اهمیت می باشد . ژئوتکستایل در نقش جداسازی، فی مابین مواد پی (Ballast) و زیر پی (Subballast) ریل واقع می شود . زمانی مواد Subgrade در اثر جنبش قطار و نیروی کوبش آن به درون لایه پی و زیرین پمپاژ می شود، می تواند بستر غیر سطحی را براین خط آهن به وجود آورد و باعث کاهش سرعت و یا این که چه بسا خارج شدن قطار از ریل گردد، یک ژئوتکستایل جداساز می تواند این اختلال را رفع نمائید؛ ژئوتکستایل در نقش مستحکم سازی در خطوط جدید و یا این که خطوط تعمیری، با توزیع فشار وارده به Subgrade، موجب افزایش تحمل آن می گردد؛ ژئوتکستایل به مهارسازی مواد پی و ذیل پی در پیش‌روی حرکات جانبی کمک می کند و از این راه خواص انسجامی و تحمل فشار را نگهداری می کند؛ ژئوتکستایل همینطور مکانیزمی را برای زهکشی جانبی (حاشیه ها) ساخت مینماید و کارایی زهکشی را بهبود می بخشد .


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۵۴:۵۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

بعضی از اشکال شیوه های مقاوم سازی سازه های بتنی


امروز شیوه های مختلفی برای مقاوم سازی و تقویت سازه های بتنی وجود داراست . هر یک از راه و روش های دارای مزایا ، معایب و محدودیت هایی می باشند . از جمله مهم ترین دست اندرکاران موثر در گزینش رویه تعمیر می توانایی به بعدها و محدودیت های ابعادی در رویه تعمیر ، محدودیت های معماری ، محدودیت ها افزایش باربری ، محدودیت های هنگامی ، محدودیت های سود برداری اشاره کرد .

بعضی
از اشکال شیوه های مقاوم سازی سازه های بتنی به شرح تحت می باشد :
استفاده
از الیاف FRP ژاکت
بتنی ژاکلت
فلزی افزایش
ابعاد عضو باربر افزایش
ظرفیت برابر بستر ( مقاوم سازی فونداسیون ) ارتقا
دیوارهای برشی افزایش
جوارح باربر و کاهش بار وارده به عضو باربر . . .
اضطراری به ذکر هست در پاره ای موردها ممکن می‌باشد عملیات مقاوم سازی به صورت هم‌زمان با فرآیند ترمیم و تعمیر انجام شود تا سازه جان دار مقدمه به موقعیت قابل منفعت برداری رسید و آنگاه گنجایش های آن ارتقاء داده شود .

 ورق ژئوممبران

مقاوم
سازی تیرهای بتنی جان دار با بکارگیری الیاف FRP
با توجه به این‌که الیاف FRP مقاومت کششی بسیار بالایی نسبت به ورقهای فولادی دارا‌هستند (در حدود 10 برابر)، استفاده از این الیاف برای تقویت خمشی و مقاوم سازی تیرهای بتنی مورد مناسبی می‌باشد .

با چسباندن صفحه های FRP به نصیب تحتانی تیر بتنی (بخشی که به کشش می افتد) که پایین نیروی خمشی قرار گرفته، مقاومت خمشی تیر به میزان قابل توجهی افزایش می یابد .

نتایج آزمایشات گوناگون نشان می دهد که رنج تیرهای بتنی تقویت شده با الیاف کربن یا این که شیشه CFRP و GFRP، بعد از آن از کنار گذاشتن خوردگی دوچندان بخش اعظم از مشقت تیرهای تقویت نشده آنگاه از کنار گذاشتن خوردگی می‌باشد که این مسئله در هنگام زمین لرزه دوچندان عمل آمد و موثر هست .

اتصال مصالح FRP به ناحیه کششی بتن به طوری که راستای الیاف آن در جهت طولی یک عضو خمشی باشد، سبب افزایش مقاومت خمشی آن عضو میگردد و در صورتی که راستای الیاف عمود بر محور طولی تیر یا مایل باشد (نقش رکابی فرنگی U شکل) موجب افزایش مقاومت برشی تیر میشود .

 

 

الیاف
FRP چیست ؟
فیبرهای پلیمری تقویت گردیده FRP یا همان Fiber Reinforced Polymer/Plastic ها را می‌توان برای ترمیم یا این که تقویت و بهسازی انواع سازه‌های بتنی با تصب بر روی سطح (دالها و تیرها، ستون‌ها، دیوارهای حمال، شناژها و فونداسیون) و در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری، ساختمان‌های صنعتی، تکیه‌گاه‌های ماشین‌الات و تاسیسات سنگین، سازه‌های آبی‌رنگ از قبیل سد، کانال، کالورت و غیره، پل‌های جاده‌ای و ریلی، مخازن و منابع آب و مایعات، سیلوها و برج‌های خنک‌کننده به کار موفقیت .

با پیشرفت‌های علم و فناوری، امروزه متخصص ها امر تولید وساز تلاش می‌کنند به تکنولوژی ایجاد مواد جدیدی دست یابند که علاوه بر انجام وظایف در نظر گرفته شده از جنبه‌های دیگر مؤثر بر تولید کننده نظیر وزن، مقاومت، راحتی کاربرد و طول عمر نیز برتری‌هایی داشته باشند . یکی از این مواد که دارنده مزیت‌های شمرده گردیده می باشند کامپوزیت‌های پلیمری می‌باشند . این مواد قابلیت به کار گیری به صورت‌های گوناگون و در قسمت‌های گوناگون بنا را دارند .

 

مطالب
:
۱
روش الیاف کربنی (FRP)
۲
خط مش الیاف پلیمری
۳
ورقه‌های اف‌آرپی
۴
تعمیر و تقویت اعضاء خمشی به وسیله FRP
۵
تاریخچه
۶
مقدمه
۷
ساختار مصالح FRP
۸
الیاف شیشه
۹
الیاف کربن
۱۰
الیاف آرامید
۱۱
مقاوم‌سازی سازه‌های بتن آرمه با مواد FRP
۱۲
ورقه‌های اف‌آرپی


راه الیاف کربنی (FRP) : عوامل بسیاری در طبیعت سبب ساز آسیب رساندن به سازه‌های بتنی و غیر بتنی میشود که می‌توان به کارداران محیطی چون آب، باد، خاک و آسیب‌هایی چون توفان، سیل، زمین لرزه و همینطور عامل ها میکانیکی و نیروگاهی و . . . هم یاد نمود که با ترقی تکنولوژی در ترمیم سازه‌های بتنی و استمرار این بستر فرآورده‌های ویژه‌ای جهت تجدید بنا این گونه آسیب‌ها ساخته شده می‌باشد . از این فرآورده‌ها می‌توان الیاف کربنی (FRP) را اسم موفقیت . ورق الیاف کربنی سبک، بافته گردیده از الیاف کربنی سبک میباشد که برای پایدار سازی به کار می‌رود، این جنس برای مواردی چون: جایگزین نمودن میلگردهای از در میان رفته، ارتقاء تاب و صورت پذیری ستونها، ارتقاء تحمل توشه در سازه‌ها، تغیر کاربری در سازه‌ها، پباده سازی جهت رفع عیوب، تاب در برابر تکانه‌های لرزشی و دوری از بروز خلل ها ناشی از زمین لرزه بکار می‌رود . کاربرد چند کاره برای برطرف کردن هر جور نیاز به مقاوم‌سازی، نرمش پذیری، ژئومتری سطح (تیرها، ستون‌ها، دودکشها، دیوارها و . . .) و چگالی تحت جهت افزایش کمینه وزن به سازه، افزاینده تاب خمشی و کششی، پایداری در برابر مواد شیمیایی و موقعیت محیطی، ارتقا توان باربری فارغ از فرسودگی از ویژگی‌های این جنس هستند .


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۸:۳۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

مواد تشکیل دهنده ورق ژئوممبران

ورق ژئوممبران

به طور معمول از فرآورده پلی‌اتیلن (PE) یا این که پی‌وی‌سی (PVC) تولید گردیده و از قدمت موثر نسبتاً طولانی برخوردا هست . عایق‌بندی ژئوممبران‌ها بالا بوده به طوری که می‌توان خاطرنشان کرد تقریباً نفوذناپذیر می‌باشند .
کاربردهای
ورق ژئوممبران در حالتی که چه ورق ژئوممبران بیشتر برای عایق‌بندی استخر ذخیره آب به کارگیری می‌شود، اما این کالا کاربردهای متعددی در صنعت، کشاورزی و دامپروری دارد .
از آن جمله می‌توان مورد ها تحت را بر شمرد:
پوشش
استخرهای خاکی جهت ذخیره آب (مصارف کشاورزی، طیور و دامپروری) پوشش
آب‌انبارها و مخازن رمز بسته (مخازن ذخیره آب شرب روستایی، آب‌انبار مرغذاری و امثال آن‌ها) عایق‌بندی
مجدد استخرهای سیمانی و بتنی بوسیله ژئوممبران به مراد کاهش نفوذپذیری و ارتقا بازده بهره‌برداری پوشش
دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی عایق‌بندی
استخرهای رویش ماهی، میگو و سایر آبزیان پوشش
مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی (مانند استخرهای لیچینگ معادن، مخازن ذخیره روغن صنعتی) پوشش‌دهی
کانال‌های انتقال آب، فاضلاب و زه آب
مزایای
ورق ژئوممبران نسبت به سایر آب بندها کاهش
هزینه‌های اجرای استخر ژئوممبران در مقایسه با استخرهای بتنی و یا این که سنگ وسیمانی برهه زمانی
اجرای بسیار کمتر برای ساخت استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی عایق‌بندی
زیاد بالاتر ورق ژئوممبران در مقایسه با سایر پوشش‌های متداول نچسبیدن
خزه و جلبک به کف و دیواره استخر ژئوممبرانبه طوری که استفاده از آن برای مخازن ذخیره آب شرب کاملاً استاندارد و همگانی است مقاومت
بالا در برابر دست اندرکاران محیطی (مانند نور و روشنایی آفتاب، یخ زدگی و …) و عامل ها بیولوژیکی


برچسب: ورق ژئوممبران،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۵:۲۷ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)