ورق ژئو ممبران ورق ژئو ممبران .

ورق ژئو ممبران

آبگیری استخر آب ژئوممبران

ورق ژئوممبران

در
تراز آبگیری استخر آب می‌بایست نکات زیر رعایت شود:
نصب
فنس در دور و اطراف استخر قبل از هر جور آبگیری آن در دست گرفتن
چشمی تمام نقاط جوش کار شده و هم انجام تست‌های لازم جهت اطمینان از صحت جوش ژئوممبران آبگیری
کف استخر به ارتفاع ۲۰ سانتیمتر و تست آن آبگیری
پایانی استخر در چند تراز تا مالامال شدن بی نقص آن مزایا
و معایب استخر ژئوممبران
یک عدد از روشهای نوین ساخت استخر که در یک سری دهه اخیر اشاعه پیدا کرده می باشد تولید استخر با استفاده از ورق های پلی اتیلنی و پی او سی می باشد که به عنوان ژئوممبران شناخته می گردند . این ورقها جایگزین روشهای پر هزینه و بازه بر دیرین مانند(کاهگل کاری کف و دیواره استخر آب، ایزوگام، استفاده از سیمان، ، دوغاب، سنگ و سیمان ، آجرچینی، بتن مسلح) و رویکرد های مختلف دیگر گردید . تولید استخر با این ورقها موجب حل مشکلاتی زیرا هزینه بر بودن ، بازه بر بودن ساخت ، کنار گذاشتن خوردگی و هدر رفت آب و . . . شوید .

به کارگیری از ورقهای ژئوممبران ضمن داشتن مزایا ، معایب خاص خویش را هم داراست .

مزیت
های ایجاد استخر کشاورزی با ورق ژئوممبران:
* عایق بندی و آب بندی استخر بصورت 100 % انجام می پذیرد .

* هزینه اجرای استخر به مراتب کمتر از به کار گیری از سایر روشهاست .

*
سرعت اجرای بالا
*
ارتفاع عمر بالا
*
مقاومت در برابر سوزوسرما و گرما
از
معایب این ورقها :
*
خشک و شکنندگی و عدم انعطاف پذیری در کنج ها و زوایا
*
نیاز به زیرسازی و بستر سازی
*
جلبک زدگی


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۳۱:۲۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

چگونه زایکوسیل در برابر اشعه فرابنفش پایدار است و دیگر مواد پلیمری اینگونه نیستند؟

ورق ژئوممبران 

پلیمر ها متشکل از هزاران مونومر متصل به نیز می باشند که زنجیره مولکولی بلندی را تشکیل می دهند . این پلیمرها خوشه هایی را در محلول و امولسیون تشکیل می دهند . وقتی که این پلیمر ها غشایی درسطح لایه های زیرین تشکیل می دهند، خوشه های مولکولی پلیمری به بدون چاره به سطح متصل می شوند . آنگاه به علت گرما و رطوبتی که پلیمر در معرض آن است مبتلا تنش برشی هم می شوند و در سود نیروهای پوستگی مولکولی ضعیف خیس می شوند . علاوه بر این، پلیمرها ویسکوالاستیک هستند، به این مضمون‌ که دائماً در جهتی تکان می نمایند که به ساختار استوار ترمودینامیکی برسند . در چنین قوانینی پیوندهای مولکولی ضعیف می شوند و اشعه فرابنفش که منبعی پر انرژی میباشد به کانال پلیمری یورش می نماید و رادیکال های آزاد ایجاد می کند . رادیکال های آزاد مرکز ها عکس العمل پذیر مولکول ها می باشند و به راحتی با اکسیژن برخورد می دهند (اکسید شدن) و در غایت باعث تجزیه مولکول می شوند .

زایکوسیل ماده ای مونوموریک می باشد که یک سری میلیمتر به درون هسته لایه های زیرین نفوذ می کند . نتایج 2000 ساعت آزمایش با اشعه فرابنفش (nm 310 ، ev/m2 0 .55 ، که مخرب ترین اندازه اشعه فرابنفش است) برای لایه های زیرین پایین تاثیر زایکوسیل نشان بخشید که این ماده بسیار با ثبات می‌باشد و تغییر‌و تحول شیمیایی ندارد . علاوه بر این به علت خوی نفوذی زایکوسیل، سطح های داخلی لایه های زیرین که در معرض اشعه فرابنـفش قرار دارند نیز به شدت آب گریـز می باشند و بخش زیادی از سـاختار لایه های زیـرین را حفظ می کنند .

 

2-
زایکوسیل در برخورد با لایه های زیرین ساختاری پلیمری تشکیل می دهد، چرا این ساختار پلیمری در برابر اشعه فرابنفش استوار است؟
زایکوسیل شبکه ای پلیمری در تراز لایه های زیرین در مرحله مولکولی تشکیل می دهد . پلیمر صورت گرفته یک مولکول خطی و دارنده زنجیره ای طولانی نمی باشد بلکه دارای پیوندی عرضی و متقاطع با مرحله زیرلایه بوده در نتیجه پلیمر ایجاد شده دارنده لینک و پیوند های مولکولی متعددی در سطح می باشد . این فرمان اجازه می دهد تا از نظر ترمودینامیکی پایدارترین ساختار را به خود گرفته و در برابر اشعه ماورا بنفش پایدار باشد .

 

3-
چرا سیلوکزان ها و سیلیکون ها پوشش ایجاد می نمایند و معایب آنها چیست؟
سیلوکزان ها و سیلیکون ها پلیمرهایی هستند که عمده با تیتر پلی دی متیل سیلوکزان شناخته می شوند . میزان مولکول این پلیمرها به درجه پلیمریزاسیون آن ها بستگی دارد .
معمولاً سیلوکزان ها 20 تا 50 نانومتر و پلیمرهای سیلیکونی 100 تا 2000 نانومتر و بزرگتر می باشند


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۱:۰۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

تاریخچه تکامل ژئوسنتیک ها:

ورق ژئوممبران

دارای اسلحه سازی از ایتدایی ترین موردها کاربردی موادی است که امروزه به تیتر ژئو ممبرین ها و ژئو تکستایلها ی امروزی و . . . بحساب می آیند . جهت تولید عبادتگاههایی چون« ساختمان بلند بابل » در هرازه اولیه پیش از میلاد و تولید اماکن مسکونی « در فلات ایران » در حدود پنج هزار سال پیش از میلاد از خاک دارای سلاح گردیده با قطعات نی به کار گیری گردید . سپس به کارگیری از بوریای بافته شده از نی در ایتالیا و نیز صفحه های کرباس در هلند ، امریکا و انگلستان جهت تقویت خاکریزهای کناری رودخانه و جاده ها ابتکار عمل گردید . مصرف اولین نسل ژئوتکستایلهای پلیمری از اواخر دهه پنجاه ، زمانی ابتدا شد که کاربرد آنان به تیتر فیلترهای جدید موسوم گردید . این زمان شکوفایی از اواخر ده سال 60 میلادی آغاز و پروسه به کار گیری از ژئو تکستایلهای بافته گردیده بصورت پوشش فیلتری و مسلح سازی جاده ها ، فرودگاه ها ، سدها و . . . سیری صعودی راطی نمود .

سوابق تاریخی ایجاد و کاربرد مواد ژئوسنتیک به سالهای 1950 که در آن مقطع از ورقه های تک فن برای ژئوتکستایل بافته شده به عنوان فیلتر در در دست گرفتن فرسایش در ایالت فلوریدای آمریکا استفاده شد ، باب بارت اولین کسی بود که اولین طرحهای کاربرد مواد ژئوسنتیک در پروژه های آب و خاک را مطرح ساخت و به این دلیل به اسم بابا " ژئوتکستایل ها" معروف شده می باشد .

در وسط ده سال 1960، هیئت مهندسین ارتش ایالات متحده امکان استفاده از ژئوتکستایل های بافته گردیده را به عنوان جایگزینی برای فیلترهای دانه ای در سیستم های کنترل فرسایش و حفاظت شیب ها قضیه ارزیابی قرار اعطا کرد . این سازمان اولین معیارهای فنی طراحی ژئوتکستایل ها به تیتر فیلتر را مطرح و در سال 1975 مجموعه ای از استانداردهای فنی در این قضیه را ارائه کرد . در همین زمان، استعمال از ژئوتکستایل ها برای حفاظت سواحل رودخانه ها در هلند مطرح گشت به نوع ای که با اصلاح خط مش تا سال 1977 فقط برای حفاظت سواحل یک رودخانه در هلند در حدود دو میلیون متر مربع ژئوتکستایل مصرف گردید و در حالا حاضر نیز این تکنیک به تیتر روشی استاندارد و پذیرفته شده در آن مملکت مطرح می باشد .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۶:۳۱ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

کاربرد و مزایای فوم لوله الاستومری و فوم لوله پلی اتیلنی

فوم
لوله الاستومری و فوم لوله پلی اتیلنی فوم های لوله به جهت عایق بندی لوله های آب سرد و گرم، تاسیسات حرارتی و برودتی در صنعت های متعدد مثل نفت و گاز، حفاظت ازسیستمهای لوله شی در مقابل صدمات فیزیکی و شیمیایی بکار برده می‌شوند . فوم لوله همینطور در صنعت اتومبیل سازی، صنعت بسته بندی و تزیینی نیز کاربرد دارد . فوم های لوله دارای مدل های متنوعی از گزاره الاستومری و پی اتیلن میباشند که در ضخامت های ۱۲میلیمتر الی ۶۳میلیمتر عرضه میشود . این فوم های لوله بصورت توری ، روکش آلومینیوم و… ساخته می شوند و در اختیار مشتریان قرار میگیرند .

ورق ژئوممبران

این نوع فوم ها ساختار بسته ای دارند و در پیش‌رو بخار و هوای مرطوب فراوان مقاوم میباشند .

فوم های پلی اتیلنی نیز اختلاط پلی اتیلن متراکم است . همچنین فوم های پلی اتیلن به علت متراکم بودن بسیار سلول ها مناسب ترین عایق جهت گونه های متفاوت لوله ها میباشند .

کلیه این فوم ها عایق هایی برای رطوبت، حرارت، برودت، جنجال هستند، همینطور آن ها باعث حفاظت از لوله در پیش‌روی ضربه های ممکنه می شوند و تداوم لوله را بسیار می نمایند .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۲:۵۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

کاربردهای ورق های ژئوممبران

پوشش استخرهای خاکی ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی، طیور و دامداری .عایق بندی دوباره و عمده استخرهای سیمانی وبتنی بوسیله ژئوممبران .

ورق ژئوممبران


پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی .
عایق بندی استخرهای پرورش ماهی، میگو و سایر آبزیان .
پوشش دهی مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی و استخرهای لیچینگ معادن .
پوشش دهی شبکه های انتقال آب، فاضلاب و زه آب .
کشاورزی : استخرها : جهت ذخیره آب در استخرها .
کشاورزی : مخازن محافظت آب : توده آوری آب های سطحی و هدایت آن به منابع مهم .
کشاورزی : کانال های آب پاشی : جایگزین مطلوب کانال های بتونی و رسی .
نگهداری محفظه زیست : پوشش لندفیل ها : نگهداری مواد آلاینده جهت مراقبت آب های پایین زمینی از آلودگی ناشی از آن .
نگهداری محفظه زیست : پوشش روی لندفیل ها : دوری از ورود آب های ناشی از بارش باران به لندفیل، حبس گازهای ناشی از تجزیه زباله ها جهت ایجاد انرژی و کاهش ساخت گازهای گلخانه ای .
مراقبت محفظه زیست : مخازن مراقبت فاضلاب : حفظ فاضلاب های صنعتی و خانگی به خواسته خودداری از آلودگی منابع آب زیرزمینی از آلودگی و تصفیه آنان .
محافظت محیط زیست : استخرها و دریاچه های تصنعی و مصنوعی : جلوگیری از نشتی آب و تخریب بسترهای خاکی .
عمران : تونل ها : محافظت بنا های احداث شده در تونل ها از نشت آب به آن ها .
عمران : سدها : برای پایدارسازی بستر .
عمران : معادن : دوری از آلودگی خاک و آب های زیرزمینی در استخراج فلزات مس، طلا جواهرات و روی از روش محلول های شیمیایی (leaching) .
عمران : پوشش استخرهای تبخیری جهت تخلیص انواع نمک های معدنی از قبیل نمک طعام، نمک کلرید پتاسیم و غیره .
صنعت نفت، گاز و پتروشیمی : مخازن : پوشش نخستین و ثانویه جهت احداث مخازن نفتی، گاز مایع و سایر تولیدها این تیم جهت مراقبت آنها و همچنین خودداری از آلودگی محفظه زیست .
شیلات : پوشش استخرهای رشد ماهیان سردابی .
نیروگاه ها : پوشش استخرها و حوضچه های تبخیری در نیروگاه های سیکل ترکیبی .
نیروگاه ها : استخرهای شمسی .
احداث حوضچه های محافظ فاضلاب ها به وسیله ژئوممبران .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۵:۵۵ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

تاریخچه تولید ورق

ورق ژئوممبران


تولید ژئوممبران ها با به کارگیری از مواد پلیمری مثل پلی اتیلن و پی وی سی انجام می پذیرد . به کار گیری از ژئوممبران پلی اتیلن متداول تر نسبت به دسته PVC آن می باشد . پلی اتیلن پلیمری هست که ار پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن به دست می آید، چرخه ساخت این مال ار سال ۱۹۳۰ میلادی و در موقعیت فشار و دمای دوچندان بالا مقدمه شوید .


در میانه سال ۱۹۵۰ روشهای تولید در دماها و فشارهای تحت خیس ارائه گردید که باعث به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر، مقاومت مکانیکی برتر و تعداد زنجیرهای پلیمری اکثر شد این مصنوع ابعاد به عنوان پلی اتیلن سبک (HDPE مخفف high density polyethylen) خوانده شد که نسبت به پلی اتیلن سبک و از نفوذناپذیری و مقاومت شیمیایی برتری برخوردار بود .


خط مش
های ساخت ژئوممبران در ساخت ژئوممبران ها در کارخانه ها در بیشتر مواقع از یک عدد از فرآیندهای: روزن‌رانی (Extrusion)، غلتک زنی و پخش اندود (Spread coating) به کار گیری می گردد .
ساخت
ژئوممبران در روند روزن‌رانی روشی می باشد که در آن پلیمر مذاب به چهره برگه های غیر دارای اسلحه بیرون می شود و فورا پس از خروج، هنگامی که برگه ژئوممبرا


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۹:۴۷ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

ژئومت

ورق ژئوممبران

ئوگرید
:
ژئوگرید ها از الیاف پلی استر با مقاومت کششی بالا ، پوشیده شده با روکش پی او سی و با ساختارتوری نظیر تولید می شوند ، این مواد به دو فیس ذیل تولید میشوند: 1- یک جهتی uniaxial geogrid)) 2- دو جهتی (biaxial geogrid) و با مقاومت های متعدد ساخته شده که کاربرد عمده آن‌ها در دارای سلاح سازی می باشد .جهت دارای سلاح سازی خاک و ساخت دیوارهای حائل و غیره کاربرد دارا هستند . ژئوگرید ٫ گرید های مشبک توری می باشد که به چهره ستون های افقی برای مستحکم نگاه داشتن دیوار ها استعمال میشود . ژئوگرید مثل حفاظی برای پایداری حرکت های سطح بیرونی خاک می باشد . ژئوگرید خاک را اثبات نگه میدارد تا بدین رخ مقاومت دیوارهای سازه شده روی آن بخش اعظم شود .ژئوگرید کاغذ ای مشبک است که در مقایسه با ژئوتکستایل خواص قفل شدگی بیشتری دارااست یعنی با ذرات خاک درگیر شده و مقاومت طولی و عرضی بالایی به بستر خود می دهد . ین کالا عمده در دیوار های حائل و شیوه سازی کاربرد دارد و از موادی نظیر پلی اتیلن، پلی استر، فایبر گلاس و با پو شش های متفاوت ایجاد می گردد .


تصویر
ژئوگرید

 


4-
GCL :
GCL یا این که ژئوسنتتیک کلی لاینر طبق تعریف ژئوکامپوزیت در واقع نوعی ژئوکامپوزیت می‌باشد اما بدلیل کاربرد گسترده و همت شبیه ژئوممبران به صورت غیر وابسته نیز در لحاظ گرفته می شود و متشکل از ورقه های ژئوسنتیک با میان لایه های رسی( بنتونیتی ) بوده و برای پرهیز از نشت آب و آب بندی مورداستفاده قرار می گیرند . دسته متداول آن متشکل از یک لایه بنتونیت در دربین دو برگه ژئوتکستایل یا این که در در میان یک لایه ژئوتکستایل و ژئوممبران می باشد، مزیت ویژه جی سی ال، خواص خویش ترمیمی و همجوشی می باشد .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۶:۳۷ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

خطراتی که کیفیت ورق ژئوممبران را تهدید می کند

ورق ژئوممبران

4 .نگهداری: بدون طرح سوالی، استخر های بتونی بیشترین نکات نگهداری را در مقایسه با جور های دیگر استخر های ساخته شده در زمین دارند . برای نمونه کالا فایبرگلاسی و وینیلی هیچ نگرانی در برابر مقدار کلسیم مو جود در آب استخر ندارند این مسئله تنها در ارتباط با استخر بتونی وجود دارااست . کلسیم مو جود در آب مرحله استخر را صاف و هموار می کند و میزان قلیل آن منجر ایجاد زمختی و زبری روی سطح استخر می شود و در ادامه این مشکل باید بگوییم که خوب تر می‌باشد هر تعدادی وقت یک بار مرحله آن را فرچه بکشید، PH جان دار در آب را در دست گرفتن نمایید و استخر را در فصولی که قضیه به کار گیری قرار نمی گیرد شست و شو دهید .
5 .نصب و منش اندازی: اکثر زمان ها نصب آن ممکن هست هفته ها طول بکشد و ممکن است در فصولی که می خواهید از استخر استعمال کنید، تکمیل نشود . پس اگر خواستید یک دسته از آن را در فضای پشتی خانه تان نصب نمائید راجع به مدت و روند شیوه اندازی، داده ها کامل را کسب فرمایید .
پنج مورد از مشکلاتی که در ارتباط با نصب استخر بتونی وجود دارد را ابلاغ کردیم در پیش‌روی این مشکلات، مزایایی نیز وجود دارااست که آن را به استخری انعطاف پذیر و مناسب تبدیل کرده هست که می توانید برای ایجاد آن در فضای پشتی خانه تان اقدام نمائید .
مطلب
نو تاریخ: 1395/12/09 مقایسه
3 نوع استخر بتونی، فایبر گلاسی و وینیلی
پیدایش
استخر


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۷:۳۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

خط تولید ژئوممبران

ورق ژئوممبران

ویژگی
های مصالح قضیه به کارگیری باید مطابق ویژگی های نوشته شده در آیین نامه استاندارد شماره 2952 ایران به شرح زیر می باشد: الف-
گونی باید دارای بافت یکنواخت و کاملاً تمیز و عاری از آلودگی و چروک باشد .
باید تاب کافی و نم آن کم بوده و هر متر مربع آن دستکم 310 گرم و وزن داشته باشد .
ب-
قیر قیر باید طبق شیوه صحیح از منابع نفتی تهیه گردد . قیر باید کاملاً نیز فرآورده و فارغ از آب باشد . غلظت قیر در حین آغشته کردن الیاف بافته شده و مرحله بتنی باید تا حد امکان کم باشد . تا بتواند الیاف گونی را خیس و به یک نسبت در تمام تراز نفوذ کند . رتبه نرمی قیرهای مورد به کارگیری دست کم باید 10 درجه سانتیگراد از حداکثر دمای محل بیشتر باشد .
معایب
راه و روش سنتی قیر و گونی : الف - چون تیر دارای وزن مولکولی زیاد می باشد به راحتی نمی تواند به فضاهای خالی الیاف گونی نفوذ کند در حالی که آب دو قطبی قویی بوده و قطر مولکولی کم داشته به راحتی می تواند به درون فضاهای خالی گونی نفوذ کند . و باعث پوسیدگی آن شود .
ب- تاب کششی قیر و گونی کم هست .
ج - قدمت گونی معمولاً 5 سال بوده و سپس از مدتی می پوسد .
د- امکان پیدایش فضاهای خالی و باقی ماندن نم و هوا در داخل این فضاها وجود دارد که باعث طبله شدن می گردد و با رشد طبله ها و سپس ترکیدن آنها، امکان نشت آب مهیا میگردد .


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۱۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

مزایا و ویژگیهای ورق ژئومببرین (ژئوممبران)

1- اقتصادی ترین منش 2-سریعترین شیوه 3- با داوم ترین رو 4--مقاوم ترین خط مش الف) این ورقها در برابر دمای °40- مرتبه الی °70 رتبه سانتی گراد مقاوم می‌باشند . ب) در برابر حمله جوندگان و فشار های غیر متمرکز مقاوم می‌باشند . ج) دربرابر نشست به عامل مقاومت کششی بالا مقاوم هستند . د) جلبک و خزه به آن‌ها نمی چسبد و با هیچ ماده شیمیایی دیگر چه بسا با پایه هیدروکربنی ترکیب نمی شود .

|
ورق ژئوممبران

| ژئوممبرین | پلی اتیلن سنگین ژئوممبران |
کاربرد
ژئوممبرین(ژئوممبران) در نفت ، گازو پتروشیمی
احداث و ایزولاسیون : -حوضچه های تبخیر -مخازن محافظت آب - پوشش مخازن ثانویه پوشش محلهای بارگیری و انتقال مواد نفتی و شیمیایی ژئوتکستایل پارچه ای از متاع پلی استر یا پلی پروپیلن میباشد که مهم ترین خصوصیت آن مقاومت کششی بالا و همینطور سازش با اشکال خاک و استمرار 50 ساله در گونه های خاک ها می باشد . کاربرد گسترده آن در رابطه با دارای اسلحه کردن خاک ، زهکشی ، جداسازی اشکال لایه های خاک و فیلتراسیون در جاده ها ، رویه آهن ، فرودگاه ، خطوط مترو و خطوط لوله ، مخازن نفتی و گونه های دریاچه های تصنعی و مصنوعی ، موج شکن حاشیه دریا دریا و انواع سدها و غیره کاربرد دارد .

سرویس ها
شرکت :
1-
اجرای ورقهای گیره دار پلی اتیلن


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۲:۴۴ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)